Konferencje Kaszuboznawcze
Konferencje Kaszuboznawcze to cykliczne interdyscyplinarne sympozjum naukowe organizowane przez Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytut Kaszubski w Gdańsku oraz Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie. Konferencje odbywające się w pokrzyżackim zamku bytowskim stawiają sobie za cel opis zjawisk tożsamości kaszubskiej w przeróżnych jej artystycznych aspektach. Konferencjom towarzyszą niekiedy wydarzenia artystyczne w postaci wystaw i koncertów albo spotkań autorskich.
Na przestrzeni lat 2002-2020 odbyło się 19 kolejnych edycji konferencji, których problematyka obejmowała tematy:
I: twórczość Hieronima Derdowskiego; II: literatura Aleksandra Majkowskiego; III: działalność Floriana Ceynowy; IV: znaczenie Szymona Krofeya i Michała Mostnika; V: recepcja Jana Drzeżdżona; VI: ugrupowanie literackie zrzeszyńców; VII: rola Jana Karnowskiego w ruchu kaszubskim; VIII: postać i działalność Lecha Bądkowskiego; IX: czasopismo „Zabory” i jego krąg twórców; X: pomorska działalność Franciszka Fenikowskiego; XI: reinterpretacja aktywności twórców „Przyjaciela Ludu Kaszubskiego”; XII: proza i dramaturgia Anny Łajming; XIII: rola twórczości Stefana Fikusa; XIV: znaczenie prac kaszubsko-pomorskich Róży Ostrowskiej i Natalii Gołębskiej; XV: wieloaspektowość prac Józefa Chełmowskiego; XVI: Friedrich Lorentz i niemiecka tradycja badań kaszuboznawczych; XVII: Alojzy Nagel jako poeta kaszubski; XVIII: Bolesław Bork i czas II wojny światowej na Kaszubach; XIX:Bolesław Jażdżewski i kaszubska pamięć kulturowa.
Opiekunami naukowymi konferencji pozostają prof. dr hab. Daniel Kalinowski oraz dr hab. prof. AP Adela Kuik-Kalinowska.
TOMY POKONFERENCYJNE
Materiały z konfrencji pojawiają się w formie papierowej w rocznikach Muzeum Zachodniokaszubskiego „Nasze Pomorze” oraz w wersji elektronicznej: www.bibliotekacyfrowa.eu