Pracownia Dokumentacji Teatru w Słupsku
PRACOWNIA DOKUMENTACJI TEATRU W SŁUPSKU
Pracownia powstała w październiku 2011 r. w ramach struktury Instytut Polonistyki AP, od października 2019 r. Instytutu Filologii AP, od czerwca 2023 r. Instytutu Filologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.
Jej celem jest badanie i koordynowanie prac naukowych oraz popularnonaukowych z zakresu historii słupskiego teatru dawnego oraz współczesnego.
Pracownia współpracuje z instytucjami teatralnymi miasta Słupska: Nowym Teatrem im. Witkacego, Ośrodkiem Teatralnym Rondo, Teatrem RONDO, Teatrem Lalki Tęcza oraz innymi grupami i zespołami osobnymi działającymi w mieście.
Koordynatorem działań Pracowni jest dr hab. Anna Sobiecka, prof. UP.
PRACOWNIA DOKUMENTACJI TEATRU W SŁUPSKU PROWADZI BADANIA ORAZ POPULARYZUJE WIEDZĘ O TEATRZE NA KILKU PŁASZCZYZNACH:
1. bada i przybliża historię teatru w Słupsku od 1945 r. do czasów najnowszych
2. dokumentuje bieżące życie teatralne w Słupsku
3. w miarę możliwości pozyskuje słupskie teatralia i udostępnienia je zainteresowanym np. archiwalia Słupskiego Teatru Dramatycznego z lat 1976-1992 dostępne są w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej:
http://opac.upsl.edu.pl
4. promuje publikacje naukowe i popularnonaukowe poświęcone teatrowi w Słupsku oraz szeroko rozumianej kulturze teatralnej:
- Tęczowe zaduszki, red. A. Obecny, seria Dom Grobów Słupskich, Słupsk 2008
- J. Kwapiszewski, K. Sygitowicz Sierosławska, Arteterapia jako remedium na agresję i przemoc. Teatr w działaniach profilaktyczno-wychowawczych, Słupsk 2008.
Praca dostępna jest w zasobach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej:
https://www.bibliotekacyfrowa.eu/dlibra/publication/10738/edition/7167
- W. Komar, 23 przypadki sceniczne. Teatr jednego aktora w dorobku teatru „Rondo” w Słupsku w latach 1972-2000, Słupsk 2009
Praca dostępna jest w zasobach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej:
https://www.bibliotekacyfrowa.eu/dlibra/publication/74220/edition/67098
- A. Sobiecka, Dzieje teatru w Słupsku 1945-2008. Zarys historyczno-dokumentacyjny, Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku, Słupsk 2009
Praca dostępna w systemie Open Access
https://wydawnictwo.upsl.edu.pl/pl/bezplatne-publikacje/24-dzieje-teatru-w-slupsku-1945-2008.html
- A. Sobiecka, Teatr w Słupsku. Instytucja artystyczna, Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku, Słupsk 2012
Praca dostępna w systemie Open Access:
https://wydawnictwo.upsl.edu.pl/pl/bezplatne-publikacje/55-teatr-w-slupsku-instytucjartystyczna.html
- Teatr w Słupsku. Przedstawienia, red. A. Sobiecka, Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku, Słupsk 2014
- A. Sobiecka, Teatr w Słupsku. Historie (o)powiedziane, Wydawnictwo Naukowe AP w Słupsku, Słupsk 2017
- A. Syta, Piękne szaleństwo. 15-lecie Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, Słupsk 2019
- A. Sobiecka (współautor A. Podstawka), Krytyka teatralna i krytycy. Studia o krytyce drugiej połowy XIX i początku XX wieku, Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku, Słupsk 2021
Krytyka teatralna i krytycy. Studia o krytyce drugiej połowy XIX i początku XX wieku – spotkanie wokół książki: 28 kwietnia 2021 roku odbyło się kolejne spotkanie Pracowni Historii Dramatu 1864-1939. Tym razem spotkaliśmy się (online), by porozmawiać o książce Krytyka teatralna i krytycy. Studia o krytyce drugiej połowy XIX i początku XX wieku pod redakcją prof. Anny Sobieckiej i prof. Anny Podstawki. Spotkanie poprowadził dr hab. Karol Samsel, kierownik Pracowni, a w dyskusji udział wzięli: dr hab. Sabina Brzozowska prof. UO, prof. dr hab. Maria Olszewska i dr hab. Marek Dybizbański prof. UO. Link do strony Pracowni Historii Dramatu:
http://pracowniadramatu.uw.edu.pl/2021/07/10/krytyka-teatralna-i-krytycy-studia-o-krytyce-drugiej-
polowy-xix-i-poczatku-xx-wieku-spotkanie-wokol-ksiazki/
Linki do spotkania na kanale YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=q3tlDiPoUlk
https://www.youtube.com/watch?v=o07DvMLscss&t=14s
- Tęcza – mały wielki teatr. Monografia naukowa z okazji jubileuszu 75-lecia Państwowego Teatru Lalki Tęcza w Słupsku, red. K. Suszczyński, Białystok – Słupsk 2022.
- A. Sobiecka, Mapa teatru publicznego (10) Od gór po Wybrzeże. Słupsk, „Teatr” 2015, nr 4.
https://teatr-pismo.pl/5100-mapa-teatru-publicznego-10-od-gor-po-wybrzeze/
WSPÓŁPRACUJEMY Z INSTYTUCJAMI
1. Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
2. Teatr Lalki Tęcza
https://teatrlalkitecza.pl/wirtualne-muzeum-lalkarstwa/
3. Słupski Ośrodek Kultury i Ośrodek Teatralny RONDO
4. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
https://www.instytut-teatralny.pl
5. Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych
6. Pracownia Historii Dramatu 1864-1939 Instytutu Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW
http://pracowniadramatu.uw.edu.pl
NAJNOWSZE CIEKAWOSTKI
1. wywiad z Dominikiem Nowakiem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, Ewolucja, nie rewolucja, „Teatr” 2023, nr 10.
https://teatr-pismo.pl/21466-ewolucja-nie-rewolucja/
2. wywiad z Katarzyną Pałką, aktorką Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, Nowe, miesięcznik „Teatr” 2023, nr 11.
https://teatr-pismo.pl/21697-nowe/
3. nagrody dla spektaklu „Mała Piętnastka – legendy pomorskie” (2023)
https://nowyteatr.pl/spektakle/mala-pietnastka-legendy-pomorskie/
wersja radiowa spektaklu (słuchowisko) w Teatrze Polskiego Radia
http://jedynka.polskieradio.pl/artykul/3270737
ZAPRASZAMY DO UCZESTNICZENIA W WYDARZENIACH TEATRALNYCH
4. premiera „Na borg” 28 czerwca 2024 r
„Na borg” to rozpięta między światem nieba i ziemi baśń o prawie do godnego życia, pełna ludowego humoru, groteski i pytań o sprawy ostateczne. Wydająca ostatnie tchnienie Anielka postanawia podważyć odwieczne prawa i pozostać na ziemi. Okazuje się, że buntowniczek takich jak ona jest we wsi więcej. Wywołuje to niemałe poruszenie, a same Niebiosa wysyłają śledczych w poszukiwaniu krnąbrnych uciekinierek. „Na borg” oddaje głos bohaterkom, które przez lata heroicznie radziły sobie z biedą i trudami życia. Kobietom, które nie mogły nawet marzyć o lepszym losie w świecie pełnym męskiej przemocy. Po latach upokorzeń mszczą swoje krzywdy, wywracając stary porządek i rozpoczynając niezwykłą, kobiecą rewolucję.
Spektakl odbędzie się w byłym Żydowskim Domu Przedpogrzebowym przy ul. Rabina dr Maxa Josepha 6 w Słupsku.
https://nowyteatr.pl/spektakle/na-borg/
5. Konkurs na sztukę teatralną inspirowaną postacią Triny Papisten
Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku ogłasza Konkurs na sztukę teatralną inspirowaną postacią Triny Papisten – ostatniej spalonej na Pomorzu kobiety podejrzanej o czary. Na podstawie zwycięskiej sztuki zostanie wyprodukowany spektakl, którego premiera odbędzie się jeszcze w tym roku.
W pierwszym etapie przedmiotem konkursu jest napisanie treatmentu scenariusza (opis fabuły, postaci, zakres tematyczny, fragmenty scen). Tekst musi być napisany w języku polskim i zawierać około 10-20 stron maszynopisu. Sztuka powinna być pomyślana z myślą o kameralnej scenie Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku i niewielkiej obsadzie. Lokalna historia może być jedynie inspiracją, a nie tematem zgłaszanych dramatów. Szczególnie preferowane są teksty, odnoszące się do współczesnej rzeczywistości, roli kobiety w społeczeństwie, wiary i religii tworzących normy prawne; komentujące kondycję współczesnego społeczeństwa i dzisiejszego świata.
Do drugiego etapu konkursu zostanie zakwalifikowanych trzech autorów, którzy otrzymają środki na napisanie pełnego scenariusza spektaklu. Spośród trzech pełnowymiarowych scenariuszy Jury wybierze zwycięski dramat, na podstawie którego zostanie wyprodukowany spektakl.
https://nowyteatr.pl/projekty1/konkurs-na-sztuke-teatralna-inspirowana-postacia-triny-papisten/
Jury konkursu na treatment sztuki teatralnej inspirowanej postacią Triny Papisten w składzie: Sylwia Chutnik, (pisarka, przewodnicząca Jury), Michał Witkowski (pisarz), Anna Jazgarska (publicystka, krytyczka teatralna), Iwo Vedral (reżyser teatralny) oraz Dominik Nowak (dyrektor Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku) po przeczytaniu 119 zgłoszonych utworów postanowiło zakwalifikować do II etapu konkursu prace: „Hexenprozesse” autorstwa Aleksandry Zielińskiej, „Portret kobiety z barankiem” autorstwa Weroniki Marii Kuśmider i Adriana Szafrańskiego, „Trina. Niech nie gaśnie nigdy” autorstwa Mariusza Gołosza.
https://nowyteatr.pl/2024/05/31/zakonczylismy-i-etap-konkursu-2/
Trzy osoby/zespoły zakwalifikowane do II etapu konkursu podpiszą z Nowym Teatremim . Witkacego w Słupsku umowy na napisanie pełnego scenariusza spektaklu. Termin realizacji zadania upływa 5 sierpnia 2024 r. Do 10 sierpnia 2024 r. Jury wybierze zwycięski dramat, na podstawie którego zostanie wyprodukowany spektakl. Premiera nagrodzonego tekstu w reżyserii Iwo Vedrala odbędzie się 21 grudnia 2024 roku w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku.
6. zapraszamy do zapoznania się i udziału w V. edycji słupskiego festiwalu teatralnego "Scena Wolności 2024". Wszystkie informacje i szczegóły wydarzenia na tronie Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku
https://nowyteatr.pl/festiwal/
PROGRAM V. EDYCJI FESTIWALU SCENA WOLNOŚCI 2024
14 listopada
17:00 „Na borg” reż. Marta Streker | Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku / Spektakl odbędzie się w byłym Żydowskim Domu Przedpogrzebowym przy ul. Rabina dr Maxa Josepha 6 w Słupsku.
15 listopada
17:00 „Na borg” reż. Marta Streker | Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku / Spektakl odbędzie się w byłym Żydowskim Domu Przedpogrzebowym przy ul. Rabina dr Maxa Josepha 6 w Słupsku.
20:00 „Mały Paryż” reż. Dominik Nowak | Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku / Spektakl odbędzie się na scenie Nowego Teatru.
16 listopada
17:00 „Na borg” reż. Marta Streker | Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku / Spektakl odbędzie się w byłym Żydowskim Domu Przedpogrzebowym przy ul. Rabina dr Maxa Josepha 6 w Słupsku.
20:00 „Mały Paryż” reż. Dominik Nowak | Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku / Spektakl odbędzie się na scenie Nowego Teatru.
17 listopada
17:00 „Na borg” reż. Marta Streker | Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku / Spektakl odbędzie się w byłym Żydowskim Domu Przedpogrzebowym przy ul. Rabina dr Maxa Josepha 6 w Słupsku.
20:00 „Mały Paryż” reż. Dominik Nowak | Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku / Spektakl odbędzie się na scenie Nowego Teatru.
19 listopada
19:00 „Pewnego długiego dnia” reż. Luk Perceval | Narodowy Stary Teatr w Krakowie / Spektakl odbędzie się na scenie Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku ul. Jana Pawła II 3
20 listopada
19:00 „III furie” reż. Marcin Liber | Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy / Spektakl odbędzie się na Hali Gryfia ul. Szczecińska 99.
21 listopada
19:00 „Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami” reż. Wiktor Rubin | Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie / Spektakl odbędzie się na scenie Nowego Teatru.
22 listopada
19:00 „Kdo zabil meho otce” spektakl w j. czeskim z polskimi napisami / Spektakl odbędzie się na scenie Nowego Teatru.
23 listopada
19:00 „Królowa” reż. Piotr Sieklucki | Teatr Nowy Proxima w Krakowie / Spektakl odbędzie się na scenie Nowego Teatru.
24 listopada
19:00 „Królowa” reż. Piotr Sieklucki | Teatr Nowy Proxima w Krakowie / Spektakl odbędzie się na scenie Nowego Teatru.
26 listopada
18:00 „Chciałem być” reż. Michał Siegoczyński | Teatr Powszechny w Łodzi / Spektakl odbędzie się na scenie Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku ul. Jana Pawła II 3
„Na borg” to rozpięta między światem nieba i ziemi baśń o prawie do godnego życia, pełna ludowego humoru, groteski i pytań o sprawy ostateczne.
Wydająca ostatnie tchnienie Anielka postanawia podważyć odwieczne prawa i pozostać na ziemi. Okazuje się, że buntowniczek takich jak ona jest we wsi więcej. Wywołuje to niemałe poruszenie, a same Niebiosa wysyłają śledczych w poszukiwaniu krnąbrnych uciekinierek. „Na borg” oddaje głos bohaterkom, które przez lata heroicznie radziły sobie z biedą i trudami życia. Kobietom, które nie mogły nawet marzyć o lepszym losie w świecie pełnym męskiej przemocy. Po latach upokorzeń mszczą swoje krzywdy, wywracając stary porządek i rozpoczynając niezwykłą, kobiecą rewolucję.
Spektakl grany jest w byłym Żydowskim Domu Przedpogrzebowym przy ul. Rabina dr Maxa Josepha 6 w Słupsku.
„Mały Paryż” to określenie powtarzane jak zaklęcie w odniesieniu do przedwojennego Słupska. O mieście mówiono, że to perła architektury modernistycznej – choć są i tacy, którzy twierdzą, że nazwa ta odnosi się do rozrywkowego charakteru miasta, otwartego na marynarzy z należącego do miasta portu w Ustce. Stolp został zniszczony w 1945 roku przez, wchodzącą bez żadnego oporu lokalnej społeczności, Armię Czerwoną i wycofujące się wojska III Rzeszy. Zależy nam na pokazaniu piękna zniszczonego przez wojnę miasta: pełnego życia, zamieszkujących go ludzi z ich codziennymi marzeniami, uczuciami i problemami. W obrębie murów miejskich Słupska istniało przed wojną blisko 480 budynków.
Po wejściu Armii Czerwonej pozostało ich zaledwie 27, do dnia dzisiejszego jeszcze mniej. W każdym z tych obiektów ktoś żył, pracował, realizował życiowe marzenia, kochał, chciał być kochany, rodził się i umierał. Chcemy zanurzyć się w nieistniejący już świat niemieckiego Stolpu, mijany codziennie na dzisiejszych jego ulicach – z magiczną atmosferą, muzyką, urokiem architektury i kabaretów. Ale również z brunatnym cieniem rodzącego się
wtedy faszyzmu…