Oferta studiów
STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA (STACJONARNE)
Na studiach pierwszego stopnia uczymy języka niemieckiego od PODSTAW!
Wskazana jest jednak elementarna znajomość języka, by efektywnie uczestniczyć
w zajęciach i umożliwić szybki progres językowy.
Ścieżki kształcenia (specjalności do wyboru po 1 roku):
- FILOLOGIA GERMAŃSKA - NAUCZYCIELSKA
- FILOLOGIA GERMAŃSKA - JĘZYK NIEMIECKI W BIZNESIE I TURYSTYCE
STUDIA DRUGIEGO STOPNIA
(STACJONARNE I NIESTACJONARNE)
Ścieżki kształcenia (specjalności do wyboru w procesie rekrutacji):
- FILOLOGIA GERMAŃSKA - NAUCZYCIELSKA
- FILOLOGIA GERMAŃSKA - JĘZYK NIEMIECKI W BIZNESIE I TURYSTYCE
Jak wyglądają studia pierwszego stopnia na filologii germańskiej w Akademii Pomorskiej w Słupsku?
Zajęcia z praktycznej nauki języka niemieckiego odbywają się przez cały okres studiów i są zorganizowane w taki sposób, aby studenci, również ci uczący się języka od podstaw (nie jest wymagana matura z j. niemieckiego), mogli już po pierwszym roku osiągnąć kompetencje językowe na poziomie B1.
Intensywny kurs językowy na pierwszym roku studiów, ze zwiększoną ilością godzin na praktyczną naukę języka niemieckiego, pozwala już w trakcie studiów na pierwszym roku studiów na wyrównanie kompetencji językowych studentów. Zajęcia na pierwszym roku prowadzone są w małych grupach, w j. polskim i niemieckim i dostosowane są do poziomu językowego grupy.
Przedmioty kierunkowe prowadzone są równolegle do praktycznej nauki języka niemieckiego i obejmują przedmioty z zakresu literaturoznawstwa, językoznawstwa oraz kulturoznawstwa. Dzięki nim studenci poszerzają swoje horyzonty i mogą się dowiedzieć więcej na temat języka, literatury i kultury krajów niemieckojęzycznych (Niemcy, Austria, Szwajcaria).
Pod koniec pierwszego roku studiów pierwszego stopnia, tj. w drugim semestrze, studenci dokonują wyboru ścieżki specjalizacyjnej. Do wyboru mamy dwie ścieżki dalszego kształcenia, tj. ścieżka nauczycielska oraz Język niemiecki w biznesie i turystyce.
FILOLOGIA GERMAŃSKA – ścieżka NAUCZYCIELSKA
Studia pierwszego stopnia (6 semestrów) na kierunku filologia germańska - ścieżka nauczycielska pozwalają uzyskać praktyczną znajomość języka niemieckiego na poziomie C1 oraz wiedzę z zakresu kultury, literatury i historii niemieckiego obszaru językowego. Na tej ścieżce studenci zapoznają się z zagadnieniami z zakresu pedagogiki, psychologii, dydaktyki i odbywają praktyki dydaktyczne w szkołach podstawowych.
By móc nauczać języka niemieckiego w szkole podstawowej czy ponadpodstawowej, absolwent tej ścieżki jest zobligowany do kontynuowania studiów drugiego stopnia i dopiero wtedy uzyskuje kwalifikacje do nauczania języka niemieckiego na wszystkich etapach edukacyjnych.
Oferta w zakresie Filologii germańskiej – specjalność nauczycielska jest zorientowana na oczekiwania lokalnego rynku pracy i duże zapotrzebowanie na nauczycieli języka niemieckiego.
Absolwenci studiów pierwszego stopnia mogą też kontynuować studia na specjalności Język niemiecki w biznesie i pogłębiać np. umiejętności translatorskie czy specjalistyczny język niemiecki.
FILOLOGIA GERMAŃSKA - JĘZYK NIEMIECKI W BIZNESIE I TURYSTYCE
Specjalizacja ta skierowana jest do osób, które chcą pracować w międzynarodowym środowisku, w przedsiębiorstwach, hotelach, instytucjach itp. z wykorzystaniem j. niemieckiego, angielskiego, tudzież chcących założyć własną działalność, np. tłumaczeniową.
Studia pierwszego stopnia (6 semestrów) na kierunku filologia germańska - Język niemiecki w biznesie i turystyce pozwalają uzyskać praktyczną znajomość języka niemieckiego na poziomie C1 oraz wiedzę filologiczną z zakresu translatoryki, lingwistyki, literatury i kultury krajów niemieckiego obszaru językowego.
Oferta w zakresie Filologii germańskiej - Język niemiecki w biznesie jest zorientowana na oczekiwania przedsiębiorców i wymogi lokalnego i europejskiego rynku pracy (bogaty lokalny rynek producentów okien, przetwórstwa tworzyw sztucznych, drewna, bogata sieć nadmorskich kurortów i hotelarstwa itp.). Studenci odbywają w trakcie studiów praktykę zawodową w powyższych podmiotach gospodarczych.
Zajęcia obejmują m.in. tłumaczenia, język specjalistyczny z zakresu ekonomii, hotelarstwa, turystyki, zaś zajęcia z j. angielskiego w formie lektoratu (przez 4 semestry) dodatkowo zwiększają szanse absolwentów filologii germańskiej na zatrudnienie w międzynarodowych firmach.
STUDIA DRUGIEGO STOPNIA
(STACJONARNE I NIESTACJONARNE)
Ścieżki kształcenia (specjalności do wyboru w procesie rekrutacji):
- FILOLOGIA GERMAŃSKA - NAUCZYCIELSKA
- FILOLOGIA GERMAŃSKA - JĘZYK NIEMIECKI W BIZNESIE I TURYSTYCE
Jak wyglądają studia drugiego stopnia na filologii germańskiej w Akademii Pomorskiej?
FILOLOGIA GERMAŃSKA – ścieżka NAUCZYCIELSKA
Studia drugiego stopnia trwają cztery semestry. Do wyboru jest tryb stacjonarny studiów oraz niestacjonarny (zajęcia odbywają się wtedy w formie weekendowych zjazdów, z reguły co dwa tygodnie).
Na studiach studenci są przygotowywani do komunikowania się na poziomie C2 oraz otrzymują pogłębioną wiedzę z zakresu literatury, lingwistyki, historii i kultury niemieckiego obszaru językowego. Na tej ścieżce studenci zgłębiają wiedzę i kompetencje z pedagogiki, psychologii, dydaktyki i coachingu edukacyjnego. Odbywają praktyki dydaktyczne w szkołach ponadpodstawowych.
FILOLOGIA GERMAŃSKA - JĘZYK NIEMIECKI W BIZNESIE I TURYSTYCE
Studia drugiego stopnia trwają cztery semestry. Do wyboru jest tryb stacjonarny studiów oraz niestacjonarny (zajęcia odbywają się wtedy w formie weekendowych zjazdów, z reguły co dwa tygodnie).
Na studiach studenci są przygotowywani do komunikowania się na poziomie C2 oraz otrzymują pogłębioną wiedzę z zakresu literatury, lingwistyki, historii i kultury niemieckiego obszaru językowego.
Na tej ścieżce studenci zgłębiają wiedzę i kompetencje z translatoryki oraz praktyki tłumaczeń specjalistycznych, m.in. z zakresu ekonomi, prawa, dokumentów unijnych i administracyjnych, czy też zapoznają się z podstawami odczytywania niemieckiego pisma neogotyckiego, przydatnego do analizy źródeł historyczno-literackich.
W ostatnim semestrze studiów studenci mają możliwość warsztatów tłumaczeniowych w profesjonalnej kabinie do tłumaczeń symultanicznych.
Specjalizacja ta skierowana jest do osób, które chcą pogłębić znajomość specjalistycznego języka specjalistycznego pracować w międzynarodowym środowisku, w przedsiębiorstwach, hotelach, archiwach itp. z wykorzystaniem bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego, tudzież chcących założyć własną działalność.