Nowa publikacja w Katedrze Neofilologii
Nowa publikacja w Katedrze Neofilologii Główny cel książki stanowi uwypuklenie pozytywności oraz zachęcenie nauczycieli języka angielskiego do refleksji nad swoimi słabymi i, nawet bardziej, mocnymi stronami, a także możliwościami dalszego rozwoju. Dla nauczyciela języka obcego uczenie się przez całe życie, znane jako LLL czy ang. lifelong learning, jest nie tylko związane z podnoszeniem kwalifikacji językowych, ale również z doskonaleniem warsztatu pracy.
Współczesne kompetencje zawodowe nauczyciela języków obcych to, jak wymienia Przemysław Gębal (2019: 398), kompetencje językowe, psychologiczno‑‑ pedagogiczne, metodyczne, wychowawcze i moralne, kulturowe, a także międzykulturowe, organizacyjne oraz innowacyjno‑‑ kreatywne. Współczesny nauczyciel nie prowadzi zajęć zgodnie ze schematem podanym przez mentora, ale poszukuje nowych alternatyw. Maria Dakowska (2014) podaje przykłady koncepcji, które postrzegane są jako ważne w procesie edukacji. Należą do nich autonomia ucznia, zintegrowane nauczanie przedmiotowo‑‑ językowe (ang. Content and Language Integrated Learning, CLIL), nauczanie oparte na wykonaniu zadania itp. Cieszą się one nadal dużym zainteresowaniem. Jednakże na współczesne koncepcje bezsprzecznie ma także wpływ rozwój technologii – digitalizacja, e‑‑ learning, nauczanie hybrydowe. Nauczyciele muszą niejednokrotnie stawiać czoła nowym oczekiwaniom i wymaganiom. Analiza pozytywnych zdarzeń może utwierdzić ich w przekonaniu, że są w stanie osiągnąć cele edukacyjne oparte na współczesnych modelach uczenia się, a także nauczania języków obcych.
Książkę dedykujemy młodym nauczycielom, którzy mogą wątpić we własne zdolności. Mamy jednak nadzieję, że może również zainspirować innych, w tym tych bardziej doświadczonych, do podejmowania nowych wyzwań i spojrzenia na zawód nauczyciela języka obcego z innej lub nowej perspektywy. (Fragment Wprowadzenia)
Publikację można zakupić w naszej księgarni internetowej w wersji papierowej pod poniższym linkiem, a także w siedzibie Wydawnictwa, która mieści się w Domu Studenta nr 4, pok. 10, a także w wersji elektronicznej w księgarniach internetowych.