IV Międzynarodowe Seminarium Naukowe „Czytanie Abaja: dzieje i perspektywy kultury Kazachstanu”
Instytut Filologii Centrum Kultury i Nauki Kazachskiej imienia Abaja przy Katedrze Neofilologii zaprasza do udziału w IV Międzynarodowym SEMINARIUM NAUKOWYM, które poświęcone zostało 150. rocznicy urodzin kazachskiego uczonego i reformatora Achmieta Bajtursynuły.
9-10 czerwca 2022 r.
Patronat Honorowy: Ambasada Kazachstanu w Polsce
O Seminarium
Seminarium Naukowe „Czytanie Abaja: dzieje i perspektywy kultury Kazachstanu” jest cyklicznym wydarzeniem o charakterze międzynarodowym, organizowanym w Centrum Kultury i Nauki Kazachskiej imienia Abaja przy Katedrze Neofilologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest Kazachski Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny imienia Abaja w Ałmaty (Kazachstan), wieloletni partner AP oraz oficjalny Fundator Centrum.
Jest to pierwszy taki cykl wydarzeń naukowych w RP (Seminaria te odbywają się od 2019 r.), poświęconych Abajowi Kunanbajuły: jego osobie, twórczości, ideom jak również i różnym aspektom duchowej i materialnej kultury narodu kazachskiego. W ramach Seminarium poruszane są również tematy, dotyczące aktualnych procesów, zachodzących w życiu społecznym i kulturalnym Republiki Kazachstanu, obejmujących także specyfikę współczesnego życia literackiego.
Wyrażamy nadzieje, że tego typu spotkania, organizowane w Centrum Kultury i Nauki Kazachskiej imienia Abaja będą co roku zrzeszały miłośników kultury i literatury kazachskiej oraz pasjonatów twórczości Abaja Kunanbajuły.
Jednym z naszych priorytetowych zadań jest popularyzacja idei Abaja oraz tradycji narodu kazachskiego w Polsce i krajach ościennych. Kolejnym ważnym zadaniem jest stworzenie w europejskiej przestrzeni naukowej międzynarodowej platformy dyskusyjnej dla młodych naukowców z krajów UE i WNP. Do udziału w Seminarium zapraszamy studentów, doktorantów oraz wykładowców polskich i zagranicznych uczelni, a także wszystkie osoby pragnące bliżej zapoznać się z twórczością Abaja Kunanbajułyi kazachską kulturą.
Seminarium odbędzie się w trybie hybrydowym (stacjonarnie oraz online).
Języki robocze: polski, kazachski, rosyjski, angielski
Czas wystąpienia: 10-15 minut
Termin nadsyłania zgłoszeń: 2 czerwca 2022 r.
Adres e-mail, na który należy nadesłać zgłoszenie: abaicentrum@apsl.edu.pl
Tematyka spotkania obejmuje następujące zagadnienia:
• Dziedzictwo Achmieta Bajtursynuły;
• Kulturowe i społeczne procesy, zachodzące we współczesnym Kazachstanie;
• Specyfika tradycji i obrzędów narodu kazachskiego;
• Język narodowego ornamentu kazachskiego;
• Historia i znaczenia elementów narodowego stroju kazachskiego.
• Recepcja kultury kazachskiej poza granicami Kazachstanu;
• Abaj Kunanbajuły w światowej przestrzeni kulturowej;
• Abaj Kunanbajuły jako kosmopolita;
• Filozoficzne i etyczne idee Abaja Kunanbajuły we współczesnym świecie;
• Abaj Kunanbajuły i problem europejskiej integracji ludów stepowych;
• Światopoglądy oświeceniowe Abaja Kunanbajuły;
• Słowa pouczające Abaja Kunanbajuły: poetyka i recepcja.
• Specyfika tłumaczenia utworów Abaja Kunanbajuły;
• Twórczość Muchtara Aujezowa;
Uczestnicy Seminarium ponoszą koszty zakwaterowania i dojazdu. Studenci studiów I stopnia (SPS) proszeni są o podanie w formularzu zgłoszeniowym danych swojego promotora lub opiekuna roku. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat, potwierdzający udział w Seminarium. Wzór formularza zgłoszeniowego znajduje się w załączeniu.
Uprzejmie informujemy, iż ilość wystąpień w formie zdalnej jest ograniczona. O przyjęciu lub odrzuceniu takiego zgłoszenia będzie decydował Komitet Organizacyjny. Decyzja podejmowana będzie w oparciu o aktualność i wartość naukową przedłożonego przez uczestnika tematu wystąpienia.
Serdecznie zapraszamy Państwa do subskrypcji naszej strony na Facebooku: https://www.facebook.com/abaicentrumslupsk