III edycja projektu "Ludzie-Czas-Przestrzeń (...)"
W dniu 19 kwietnia 2023 roku w ramach programu Aktywna Akademia odbyła się III edycja dydaktyczno-naukowego projektu seminaryjnego pn. „Ludzie-Czas-Przestrzeń – Od fortyfikacji Blüchera Stolpmünde do kurortu Ustka - socjologiczny fenomen przemian. Projekt miał charakter całodziennego studenckiego wyjazdu seminaryjnego (przejazd PKP na trasie Słupsk – Ustka-Uroczysko – Słupsk). Wzięło w nim udział 27 studentów Akademii Pomorskiej, w tym z Polski, Białorusi, Ukrainy oraz Kazachstanu.
W ramach seminarium zrealizowano trzy moduły:
MODUŁ I: prelekcja pt.: „Od fortyfikacji Blüchera Stolpmünde do letniej stolicy Polski - socjologiczny fenomen przemian”, którą wygłosił Pan mgr Marcin Barnowski, z wykształcenia historyk, pasjonat historii Ustki, dziennikarz, autor wielu książek i przewodników turystycznych, w tym przewodnika pt.: Twierdza Ustka. Po prelekcji odbył się studencki panel dyskusyjny.
MODUŁ II: pobyt na terenie fortyfikacji i zwiedzanie nowoczesnego muzeum multimedialnego z projekcją filmu oraz rekonstrukcją historyczną, ukazujących grozę działań wojennych, koszty oraz konsekwencje społeczne wielkich nakładów poczynionych przez III Rzeszę w celu uczynienia z Ustki - nigdy nie dokończonej - militarnej twierdzy. Kolejny etap stanowiło zwiedzanie z kwalifikowanym przewodnikiem turystycznym wybranych obiektów wojskowych, militarnej twierdzy, pozostałości licznych bunkrów i umocnień fortyfikacyjnych. Na zakończenie modułu zorganizowano także indywidualne zawody w strzelaniu z łuku na strzelnicy sportowej Air Soft Gun. Zwycięzcami zostali:
I miejsce – Michał Lipiński (II SDS BN)
II miejsce – Umit Darkhan (FR, Kazachstan)
III miejsce – Tymoteusz Peta (II SDS BN)
którzy zostali nagrodzeni książkami historycznymi, przewodnikami, materiałami reklamowymi. Serdecznie gratulujemy!
MODUŁ III: zwieńczenie seminarium stanowił wspólny, ciepły posiłek przy muzyce lat 30-40, podczas którego nastąpiła wymiana wrażeń, dzielenie się refleksjami; zadawano także liczne pytania do przewodnika.
Ww. program został zrealizowany zgodnie z realnymi potrzebami społecznymi, które pojawiły się w obszarze środowiska akademickiego oraz lokalnego. Celem działań było przybliżenie grupie studentów kierunków: socjologia, filologia (język obcy w sferze biznesu i turystyki) bezpieczeństwo narodowe, w tym studentom zagranicznym, wycinka dorobku kultury i realiów Pomorza na tle kultury światowej. Celem przyświecającym III edycji projektu dydaktyczno-naukowego „Ludzie-Czas-Przestrzeń” – podobnie jak dwóch poprzednich – było poszerzanie wiedzy, identyfikacja młodzieży akademickiej z regionem, wzmacnianie odziaływań międzypokoleniowych, co z pewnością przekłada się na silniejsze relacje prospołeczne. Istotnym stymulatorem podjętych działań w ramach ww. projektu była popularyzacja nauki, w tym upowszechnianie i propagowanie osiągnięć naukowo-kulturalnych, co w przyszłości, dzięki wymianie wzajemnych doświadczeń, może zaowocować nie tylko współpracą z regionalnymi uczelniami wyższymi, ale także zachęci studentów zagranicznych do studiowania w Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Organizatorzy i uczestnicy projektu:
mgr Marcin Barnowski – historyk, dziennikarz autor wielu książek i przewodników
turystycznych, właściciel i przewodnik po Parku Historii i Rozrywki
Twierdza Ustka;
dr Małgorzata Chrzanowska-Gancarz – kierownik projektu (Katedra Socjologii i Politologii);
dr Piotr Gancarz – kierownik projektu (Katedra Neofilologii);
dr Grażyna Lisowska – współorganizator (Katedra Neofilologii);
dr Tatiana Pudowa – tłumacz
prof. Tadeusz Osuch – tłumacz
Galeria:
https://www.apsl.edu.pl/aktualnosci-serwisu/iii-edycja-projektu-ludzie-czas-przestrzen/galeria